A vágy újratanulása a gyerek születése után

A szülés utáni szexuális vágy nem mindig tér vissza magától. Sok tényező hat rá, fontos a testi lelki jólét, a várandóság előtti és alatti szexuális élet, a szülés minősége, a szoptatás hossza és a párkapcsolaton belüli kommunikáció. Amikor a párok tudnak kommunikálni folyamatosan és rugalmasan állnak az új élményekhez, akkor ezek be tudnak épülni az új forgatókönyvbe, mint természetes változás. Hisz azzal, hogy a pár elkötelezte magát a gyerek vállalás mellett, azt jelenti, hogy elfogadta a változást, az új hármas forgatókönyvet a kettős kapcsolattal szemben. A gyakorlat azt mutatja, hogy fél évvel a szülés után a pár kapcsolati elégedettség megerősödik és képesek a párok megszokni az új családi rendszert, viszont nem mondható el a szexuális életről. Leggyakrabban a hátterében az áll, hogy vagy túl fáradt a nő vagy fél a fájdalomtól. Hogy egy nőnek mennyi időre van szüksége a szüléstől az első együttlétig, azt teljesen változó és az is nagyon fontos, hogy pszichésen is elfogadja, ne csak testileg múljon el a fájdalomérzet. A pszichés elfogadás alatt azt értem, hogy a nő képes észrevenni amikor a vágy akár megújult állapotban is, de visszatér. Ez megnyilvánulhat abban, hogy szentként kezeli a hitvesi ágyat és a kisbaba külön ágyban alszik, viszont van aki csak akkor tudja újra átadni magát a férjnek, amikor a szoptatást abbahagyja és azt érzi hogy a teste felszabadult és már nemcsak a gyerek táplálása a fő cél.

Érdemes észrevenni, hogy a baba gondozása újrahuzalozza a szülőkben az intimitás határait, még akkor is, ha átmenetileg a szexuális térben a vágy csökkenésével járhat együtt. Akár gyerekkori sebeket is képes meggyógyítani. 

Ami a vágyat illeti, pont a távolság táplálja. Újra kell hasznosítani a pár tagjai között megtörtént eltávolodást és az ezáltal keletkezett vágynak új kreatív és megtervezett megoldást kell teremteni. Ez több tudatosságot és kommunikációt feltételez, annak a térnek és időnek a megteremtését, amiben az együttlét megteremtődhet. Nem magától történik, hanem tervezés és várakozás fűszerezi a kapcsolatot, ami még inkább erősíteni fogja a vágyat, hisz a várakozás és a készülődés még jobban fokozzák a szexuális energiákat.

A feladat a tudatosság gyakorlása, a kommunikáció és a tervezés gyakorlása. Bizalomra és egymásra hangolódás ra van szükség, ahhoz, hogy ezeket a vágyakat megtudjátok egymással osztani és teret is tudjátok teremteni nekik. Legyen szó egy dadus bevonásáról vagy egy nagymama jelenlétéről, egy afterschool programról, egy déli alvásról vagy egy hotelszoba lefoglalásáról, a közös ezekben a szándék, hogy ki nyilvánítom, hogy a társammal szeretnék lenni ez idő alatt. Fontos, hogy az együtt lét viszont nincs megtervezve, nem követünk mintákat és nem gondolkodunk „kell” mondatokkal. Az együtt töltött időnek akkor is lehet örülni, ha nem történik szexuális együttlét. Azért fontos a környezetet megteremteni és nem maga a szexet, mivel a nyomás, amit érezhetünk amiatt, hogy úgy gondolkodunk „kötelességem/kell szexelni a társammal” teljesítményszorongáshoz vezet. A szorongás pedig az a mumus, ami a legtöbb szexuális zavar hátterében áll. A szorongás, a kommunikáció vagy bármilyen szinten történő problémában szakember segítségét is lehet kérni.